Kas yra sausasis ledas?

Manoma, kad pirmasis sausąjį ledą atrado prancūzų išradėjas Andrien-Jean-Pierre Thilorier (1790-1844). Jis paskelbė ataskaitą apie šią medžiagą 1835 m. kai eksperimentuodamas su skystu anglies dioksidu pastebėjo, jog atidarius indo dangtelį, skystis greitai išgaruodavo, o indo viduje susidarydavo medžiaga panaši į sniegą – tai buvo kieto pavidalo CO₂ dujos, sausasis ledas.

Vėliau, 1924 m., Thomas B. Slate JAV tapo pirmas, kuris sukūrė sausojo ledo pramonę. 1925 metais kompanija „DryIce Corporation of America“ kietos būsenos anglies dioksidą užregistravo kaip prekinį ženklą „Dry Ice“ (angl. „Sausasis Ledas“)“. Tais pačiais metais kompanija pradėjo prekiauti sausuoju ledu, kaip puikia atvėsinimo ir užšaldymo priemone.

Esant įprastam atmosferos slėgiui ir temperatūrai sausasis ledas palaipsniui garuodamas iš kietosios būsenos vėl virsta dujomis praleidžiant tarpinę skysčio fazę. Šis procesas vadinamas sublimacija. Sausasis ledas natūralioje Žemės gamtoje nėra randamas, yra gaminamas specialiai tam skirta įranga. Labiausiai paplitusi sausojo ledo forma yra įvairaus diametro pailgos lazdelės – granulės, arba stačiakampiai įvairaus dydžio blokai – briketai, rečiau sniego pavidalu.

Sausojo ledo panaudojimo sritys

Kadangi sausojo ledo temperatūra ypač žema (apie -79°C), o atiduodamas savo šaltį aplinkai ir „tirpdamas“ nepalieka jokių pėdsakų, jis pradėtas naudoti daugelyje pramonės sričių. Žinoma, visų pirma jis naudojamas kaip šalčio nešėjas atvėsinti, saugoti maisto produktus, pervežant ir apdorojant juos. Svarbu tai, kad maisto produktai būdami anglies dioksido dujose negenda, nepelėja ir nepūva. Maisto pramonėje maišant produkto masę, pavyzdžiui mėsos faršą, kad jis neįkaistų nuo trinties ir išsaugotų reikiamą temperatūrą, pridedama sausojo ledo.

Medicinoje sausasis ledas naudojamas pervežant bei saugant donorų kraują ir transplantavimo organus. Jo pagalba greitai ir efektyviai yra užšaldomi biologiniai mėginiai, kad vėliau juos būtų galima analizuoti ar patalpinti į specialią saugyklą.

Buityje sausasis ledas dažniausiai naudojamas maisto produktams ir gėrimams atvėsinti. Štai keletas patarimų: Jei į termosą ar konteinerį su dvigubu dugnu pribersite sausojo ledo, po to paprasto ledo, o po to sudėsite produktus arba gėrimus, taip šaltai juos bus galima saugoti nuo 5 iki 7 dienų be jokio elektros šaltinio. Svarbu, kad produktai tiesiogiai nesiliestų su sausuoju ledu. Kuo daugiau sausojo ledo, tuo ilgiau taip galima laikyti produktus. Jei norėsite produktus tiesiog užšaldyti, tada į konteinerį pirma sudėkite produktus, po to paprastą ledą, o ant viršaus sausąjį. Jei norite atvėsinti gėrimus, sumaišykite paprastą ledą su sausuoju ledu ir sudėkite butelius ar statines į tokį mišinį.

Sausasis ledas naudojamas kovojant su graužikais. Kadangi anglies dioksido dujos yra sunkesnės už orą, pribėrus sausojo ledo granulių į graužiko urvą, „tirpdamos“ jos išstums deguonį taip užkirsdamos oro tiekimą gyvūnui. Svarbu, kad urvas neturėtų kelių išėjimo angų!

Remontuojant keraminių plytelių grindis, jei reikia nuimti kelias plyteles, užtenka paberti sauso ledo granulių ant norimų plytelių ir po kiek laiko jos atšoks savaime.

Jei remontuojant vandentiekį nėra galimybės užsukti čiaupą, o būtina nutraukti vandens tiekimą, galima sukurti vandens ledo kamštį vamzdžio viduje. Reikia į specialią rankovę pridėti sausojo ledo, apvynioti reikalingą vamzdžio vietą ir lukterti kol vanduo nustos tekėti.

Pramogų sferoje ledas naudojamas sukuriant tirštą baltų debesų rūką, kuris būdamas sunkesnis už orą slinks pažeme. Būtent tokį efektą gausime jei į indą su sausuoju ledu įpilsime karšto vandens.

Be to, sausasis ledas yra naudojamas įvairių kokteilių ar stalo patiekalų papuošimui. Gamindami kokteilius su sausuoju ledu, nepamirškite, kad juos galima gerti tik tuomet, kai ledas yra visiškai ištirpęs!

Sausasis ledas plačiai naudojamas ritualinių paslaugų srityje.

Chemijos pramonėje sausasis ledas atlieka inhibitoriaus vaidmenį, tai yra sulėtina arba sustabdo tam tikrų medžiagų cheminę reakciją.

Kadangi CO₂ yra inertinės dujos, nepalaikančios degimo, sausasis ledas naudojamas išstumti deguonį iš požeminių ar kitokių rezervuarų kuriuose buvo laikomi degūs skysčiai arba dujos. Tokia operacija atliekama prieš tai kai tokias talpyklas būtina išmontuoti.

Sandėliavimas ir pervežimas

Sausąjį ledą būtina laikyti termoizoliacinėse talpose arba specialiuose konteineriuose su slėgio saugos vožtuvais. Granulės, briketai ir sniegas saugojami ne ilgiau 1-2 paras. Priklausomai nuo aplinkos oro temperatūros, sublimacijos metu nuostoliai sudaro nuo 4% per parą. Esant vidutinei aplinkos temperatūrai apie +15 laipsnių ir laikant sausojo ledo granules putų polistireno dėžėje, jos „nugaruoja“ apie 0,25 kg per valandą.

Tarkime, jei Jums reikia nugabenti skubią siuntą su gilaus užšaldymo produktais į kokią nors Vakarų Europos šalį, ir galite planuoti, kad nuo siuntos supakavimo momento iki pristatymo gavėjui paskirties taške reikalingos dvi paros laiko, tai siuntoje turi būti ne mažiau kaip 12 kg sausojo ledo. O karštą vasaros dieną dar daugiau.

Pervežant siuntą su sausu ledu uždarame kėbule, krovinių arba bagažo skyrius turi būti atskirtas uždara pertvara nuo vairuotojo ir keleivių. Tame pačiame krovinių skyriuje nepatartina vežti gyvūnų. Pervežant atvirame kėbule sausąjį ledą būtina apsaugoti nuo lietaus.

Sausasis ledas priskiriamas 9-ai pavojingų krovinių klasei (Kitos pavojingos medžiagos), tačiau pagal ADR 2015 sausio 1 d. redakciją, jei ledas naudojamas kaip šalčio nešėjas, siunta supakuota tinkamai, specialiai tam pritaikytoje pakuotėje, o krovinys ir transporto priemonė paženklinti specialiais ženklais – ADR nuostatos netaikomos.

Svarbu žinoti, kad sausasis ledas yra beveik 1,5 karto sunkesnis už paprastą ledą. Palaido sauso ledo nepatartina saugoti buitinio šaldytuvo šaldymo kameroje. Jūsų šaldytuvas gali sugesti.

Saugumo priemonės

Dėl ypač žemos temperatūros (-79°C), liečiant sausąjį ledą būtina mūvėti šalčiui atsparias pirštines.

Nors jis yra netoksiškas, nedirgina odos, nejautrina kvėpavimo takų, tačiau patalpos, kuriose laikomas sausas ledas, turi būti gerai vėdinamos.

Žemės atmosferoje yra 78% azoto, 21% deguonies ir tik apie 0,04% anglies dioksido, bet padidėjus jo koncentracijai ore daugiau kaip iki 1-1,5% gali pablogėti žmogaus savijauta, pradėti skaudėti galva, o nuo 2-2,5% – atsiranda dusulys, padažnėja pulsas. Per 6% – atsiranda pavojus gyvybei, o netenkama sąmonės ir mirštama kai CO₂ koncentracija ore siekia 10-12%.

Venkite sausąjį ledą laikyti namo rūsyje, laivo triume ar kitose sunkiai vėdinamose patalpose. Nepamirškite, kad anglies dioksido dujos yra sunkesnės už orą ir kaupiasi žemose vietose. Prieš įeinant į patalpas kur yra saugomas sausasis ledas, jos turi būti išvėdintos.

Niekada nepalikite sausojo ledo be priežiūros. Ledą laikykite vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Jei namuose sumanysite sukurti balto rūko efektą, pasirūpinkite savo augintiniais, nepalikite jų žemai ant grindų.

Pervežant sausąjį ledą automobiliu, įsitikinkite, kad yra pastovus gryno oro tiekimas vairuotojui ir keleiviams.
Negalima sausojo ledo laikyti hermetiškai sandarioje taroje, ir jokiu būdu ne stikliniame inde. Dėl savo plėtimosi savybės garuojant, tokioje taroje susidaro slėgis ir iškyla sprogimo pavojus.
Būkite atidūs!